10 důvodů, proč studovat v Olomouci

Moderní univerzita
v historické metropoli.
Trendy studijní programy
a rozvrh na míru.
Logická volba nyní,
srdeční záležitost navždy.
Poznej Olomouc – univerzitní město (2:00)
dívka v lékařském plášti stojící za figurínou zobrazující lidské orgány
1
Studujte, pracujte a bavte se v nejlepším univerzitním městě

Zkuste si představit město, kde všichni studenti chodí na jednu univerzitu a každý čtvrtý obyvatel je jejím studentem nebo studentkou. Město s druhou největší památkovou oblastí v Česku, kde jsou i vědecká centra světové úrovně. Tak taková je Olomouc – univerzitní město, centrum kultury, vzdělanosti i nadějných start-upů. Náš kampus, náš svět. A brzy i váš.

Pohodlně se sem dostanete ze všech koutů republiky i ze Slovenska. V ulicích tu potkáte studenty z více než sto zemí a zároveň budete mít pocit, že jste nevytáhli paty z obýváku. Přesně tak přátelsky a rodinně město a univerzita působí. Ne nadarmo se o Olomouci mluví jako o českém Oxfordu.

Ráno si dáte projížďku na in-linech nebo běh v parcích v srdci města, snídani jistí toast v jedné z univerzitních kaváren a po přednášce chill na střeše fakulty s výhledem na panorama města. Odpoledne zalít záhon v komunitní zahradě a večer třeba návštěva jednoho z mnoha divadel a pak sklenka vína s přáteli. Značka ideál.

pohled na zapadjící slunce za obzor v centru Olomouce
2
Poskládejte si rozvrh na míru,
se vším pomůže appka

Od výběru vašeho studijního programu, volbu předmětů až po samotný rozvrh – vše řešíte elektronicky a jak se říká „jaké si to uděláte, takové to máte“. Můžete studovat i dva obory/studijní programy zároveň, ale pozor: v takovém případě je nutné si vybrat, který bude hlavní (maior) a který vedlejší (minor).

 • Studujte prezenčně ve všední dny nebo pátky a soboty při práci.
 • Vybírejte si z různých termínů přednášek a seminářů, jak vám to vyhovuje.
 • Zvolte si cizí jazyky, sporty nebo zájmové předměty, ať už studujete cokoli.
 • Nechejte si volné dny pro koníčky nebo brigádu.

Obsah i forma studia jsou do velké míry na vás. A kdybyste nevěděli, co a jak, starší spolužáci nebo studijní oddělení rádi poradí. K tomu vám dáme appku na správu studia i objednávání jídla v menze, ISIC kartu nebo třeba MS Office zdarma. A nejrychlejší net v republice.

tři mobilní telefony se spuštěnou univerzitní aplikací
abstraktní pozadí
23 000

studentek a studentů

900+

kombinací studijních oborů

nezapomenutelných zážitků

3
Čerpejte ze jména prestižní univerzity a mezinárodního prostředí

Univerzita Palackého v Olomouci je jednou z největších vysokých škol a také jednou ze tří nejlépe hodnocených univerzit v Česku. A ačkoliv vzdělanost šíříme a chráníme od roku 1573, rozhodně nejsme old school. Naopak. Potvrzuje to jak moderní a špičkové zázemí pro vědu a výzkum, studium či sport, tak kvalita ubytování a stravovacích služeb nebo šíře akcí, za kterými stojíme.

Mezi univerzitami ze zemí, které od roku 2004 vstoupily do EU, je ta naše na 10. pozici a ve světových žebříčcích se pohybuje na 500. až 700. místě.

Dnes ji tvoří osm fakult: cyrilometodějská teologická fakultalékařská fakultafilozofická fakultapřírodovědecká fakultapedagogická fakultafakulta tělesné kulturyprávnická fakulta a fakulta zdravotnických věd.

Na nich si můžete vybírat z nabídky více než 900 kombinací studijních programů bakalářských, magisterských i doktorských.

studentni sedící v posluchárně
4
Užijte si studium
jako jeden velký festival

V Olomouci neuplyne den, aby se nekonala tu větší, tu menší kulturní, sportovní nebo společenská událost, na které se organizačně podílejí desítky studentů.

Pořádáme největší festival populárně-vědeckého filmu v Evropě – Academia Film Olomouc, Přehlídku filmové animace a současného umění, studentský Olomoucký majáles, festivaly Baroko, MusicOlomouc a Bohemia Prix Radio, podílíme se na největším půlmaratonu na Moravě a přes léto organizujeme desítky projekcí, koncertů, tančíren a sportovních klání.

Na univerzitě navíc působí přes 40 studentských organizací a spolků, které se věnují prakticky všemu – vydávají noviny, vyvíjejí aplikace, pomáhají potřebným nebo provozují rádio. Máme filmové kluby, divadelní spolky, právní poradnu i organizace řešící udržitelný rozvoj.

dívka a chlapec na koncertě
logo Academia Film Olomouclogo Noci vědcůlogo olomouckého majálesu
5
Bydlete stylově v centru
a ochutnejte Olomouc

O střechu nad hlavou, nohy v teple a teplo v žaludku se nemusíte bát. Jedenáct budov kolejí ve dvou kampusech, šest menz i síť bister FreshUP se o vás postará. Koleje jsou modernizované a nadstandardní. V jejich areálech najdete nejen většinu fakult, ale i studovny, hřiště, komunitní zahrady, kluby, lékaře, kadeřníky i swap obchůdek nebo šachové stolky. Všechny si můžeš prohlédnout ve 3D zde.

 • 4 800 lůžek na kolejích
 • bydlení od 2 400 Kč/měsíc
 • obědové menu od 70 Kč
 • denně bezlepková i vegetariánská jídla
 • ubytovací stipendium 2 250 Kč každé tři měsíce*

Zklamáni nebudou ani fanoušci privátního bydlení, ať už moderního nebo toho i v pět staletí starých domech s neopakovatelnou atmosférou.

pokud nemáte trvalé bydliště v okrese Olomouc, UP je vaše první vysoká škola, studujete prezenčně a nepřekročil jste standardní dobu studia

univerzitní menza
6
Vyberte si sport nebo
rovnou reprezentujte ČR

Provozujeme nejen hřiště a sportoviště prakticky na jakýkoliv sport, ale máme i sportovní halu, loděnici nebo bazén. Na kolejích najdete posilovny a tělocvičny, v centru tři rozsáhlé parky, plavecký stadion i aquapark. A v zimě jste autobusem za pár minut na svahu za městem.

Tělocvik sice není povinný, ale pro všechny sportovce máme Akademik sport centrum UP. Tahle super organizace nabízí permanentku na desítky sportovních kurzů, od klasiky po kanoistiku, balet, famfrpál nebo třeba jógu smíchu. LOL

Studenti nás reprezentují nejen v extraligových klubech, ale i na republikové úrovni. Úspěchy sbírají naše volejbalistky a basketbalistky, hokejisté nebo futsalový tým. Podporujeme také cyklodopravu a spolupráci rozvíjíme s provozovateli sdílených kol i elektrokoloběžek.

smějící se tři dívky a chlapec na olomouckém Majálesu
7
Získejte finanční podporu,
brigádu i zkušenosti

Studenti jsou pro nás na prvním místě, a protože víme, že nejen studiem a vědou je člověk živ, nabízíme vám spousty možností, jak se seberealizovat nebo dosáhnout na finanční podporu. Mimochodem, na nějaké stipendium dosáhlo loni přes 80 % našich studentů.

Kromě přednášek a seminářů se můžete těšit i na praktickou výuku, stáže, exkurze i povinnou praxi. Ani sehnat si brigádu není problém. Studenty zaměstnáváme i my, třeba v Pevnosti poznání, v univerzitním obchodu UPoint nebo při organizaci našich festivalů.

Stipendia, na která můžete dosáhnout:

 • prospěchové,
 • ubytovací,
 • sociální,
 • na výzkumnou, vývojovou a inovační činnost,
 • mimořádné.

Jako první v Česku podporujeme projekty studentů prostřednictvím Nadačního fondu UP, do kterého po vzoru USA nebo Velké Británie přispívají nejen naši absolventi.

smějící se chlapec v obleku

Přes 80 % studentů získalo v loňském roce stipendium.

8
Usnadněte si cestu
za vysněnou kariérou

Naše Kariérní centrum UP vám pomůže nejen s životopisem a motivačním dopisem, ale provede vás i nepřebernou nabídkou kurzů a vůbec vám pomůže zjistit, kdo jste a kam jdete. Užijete si přednášky absolventů, navštívíte veletrh Okno do praxe nebo Business Camp a na stáž vyrazíte do některé z partnerských firem.

Ve Vědeckotechnickém parku UP vám můžeme pomoci s vaším podnikatelským záměrem, poskytneme vám konzultace, bezplatnou kancelář pro rozjezd byznysu či možnost převést výsledky vašeho výzkumu do praxe.

Nadto dlouhodobě podporujeme kulturní a kreativní průmysly, udržitelný rozvoj nebo společenskou roli vysokých škol.

odlesky zapadajícího slunce v oknech přírodovědecké fakulty
9
Vyrazte do zahraničí
za studiem i zážitky

Šance, že se během studií v Olomouci podíváte za hranice Česka i všedních dní, je stoprocentní, stačí jen chtít. Vyrazit na zkušenou můžete nejen v rámci populárního programu Erasmus+, ale umožní vám to i stovky dohod, které máme s prestižními vysokými školami po celém světě. Je libo strávit část semestru v Japonsku, Chile, Indonésii nebo v Bhútánu? Beze všeho.

Na krátkodobé studijní pobyty přijmeme každoročně skoro 2 tisíce studentů a do zahraničí jich vycestuje na 2 300. A kdybyste náhodou toulavé boty neměli, celý svět najdete v Olomouci. Na univerzitě potkáte čtyři tisíce zahraničních studentů ze sta zemí!

Se zahraničními pobyty či stážemi vám pomohou i studentské organizace a partnerské instituce.

dívka v bílém plášti sedící v laboratoři
10
Desátý důvod jste vy!

Přesně tak, stojíme totiž právě o vás. Máme rádi jedinečnost, podporujeme netradiční řešení a stejně individuálně přistupujeme k našim studentům. Nejraději budeme, pokud máte rádi výzvy, nebojíte se vystoupit z davu, nespokojíte se s málem a pochopíte, že studium na univerzitě jde ruku v ruce s vysokou školou života. A tím nejlepším místem, kde ji absolvovat, je právě Olomouc – univerzitní město.

smějící se dívka

Nechceme předbíhat, ale staráme se poctivě i o naše absolventy. Ty zveme na univerzitní setkání, informujeme je o dění u nás a máme pro ně i balík slev.