abstraktní pozadíabstraktní pozadí

Filozofická fakulta

Největší fakulta Univerzity Palackého nabízí stovky kombinací humanitních, sociálních, filologických a uměnovědných studijních programů. Mezi základní principy fakulty patří adekvátní náročnost a liberálnost při volbě a rozvržení studia.

Program dne otevřených dveří

27. ledna 2024, 9:00–15:00
Prezenční program

Devatenáct kateder filozofické fakulty (FF) nabízí různé kombinace humanitních, sociálních, lingvistických a uměnovědných oborů. Stačí si vybrat a přijet se doptat na více informací (zde umístění kateder a pracovišť). Studentský život v Olomouci, to je mnohem víc než jen studium. Můžete se zapojit do fungování kulturních, uměleckých a vzdělávacích institucí i studentských spolků, přijít s vlastní iniciativou, nebo se třeba podílet na pořádání festivalu populárně-vědeckých filmů AFO. Sledujete náš Instagram?

Místa
Křížkovského 10, Olomouc (Mapy.czGoogle Maps)
Křížkovského 12, Olomouc (Mapy.czGoogle Maps)
Křížkovského 14, Olomouc (Mapy.czGoogle Maps)
Univerzitní 3, Olomouc (Mapy.czGoogle Maps)
Na Hradě 5, Olomouc (Mapy.czGoogle Maps)
tř. Svobody 26, Olomouc (Mapy.czGoogle Maps)
Vodární 6, Olomouc (Mapy.czGoogle Maps)
Hlavní informační bloky
10:00–11:00

Seznamte se s FF – 1. infoblok o studiu

Dozvíte se, jaké typy studia a studijní programy fakulta nabízí, jak probíhají přijímací zkoušky a další informace. Prostor bude také na vaše dotazy.

11:30–12:30

Seznamte se s FF – 2. infoblok o studiu

Dozvíte se, jaké typy studia a studijní programy fakulta nabízí, jak probíhají přijímací zkoušky a další informace. Prostor bude také na vaše dotazy.

Další program
9:00–15:00

Na kaFFe a FF sušenku

Dejte si kávu nebo jiný horký nápoj na jednom z míst uvedených níže a dostanete k němu velkou lineckou sušenku s logem fakulty. Množství sušenek je omezené, kdo dřív přijde, ten dřív svačí!

9:40–10:00, 11:10–11:30

Koncert Lukáše Marečka

Hudební vystoupení Lukáše Marečka v Aule FF na Křížkovského 10 krátce před zahájením informačních bloků „Seznamte se s FF UP“.

11:45–12:45; 13:30–14:30

Testy SPF nanečisto

Přijímačky nanečisto! K registraci na zkušební testy SPF (test předpokladů ke studiu) je potřeba dostavit se minimálně 15–20 minut před zahájením testování. Vyhodnocení testů bude od 1. 2. 2024 k dispozici zde.

Informační bloky kateder:
Katedra anglistiky a amerikanistiky
9:00–15:00

Informace v knihovně – letáčky a brožurky k rozebrání

11:00–11:30

Informační setkání na KAA – prezentace o studiu

11:30–12:00

Představení tlumočnicko-překladatelského oboru

Více na:
Sociální sítě
Katedra asijských studií
9:00–15:00

Představení studijních programů

Studijní programy, které katedra nabízí, vám představíme samostatně v různých místnostech. Některé vám budeme prezentovat v rámci opakujících se informačních bloků, avšak vždy vám jsme v daných místnostech k dispozici po celou dobu trvání dne otevřených dveří.

9:00–15:00

Představení programu Čínská filologie

Představíme studijní program, náplň studia, volbu specializací, možnosti zahraničních výjezdů a navazujícího studia. Čeká vás i ochutnávka čínských čajů a prohlídka učebních materiálů.

9:00–15:00

Představení programu Indonéská studia

Představení studijního programu, možnosti studia v zahraničí a navazujícího magisterského a doktorského studia. Rozhovory s vyučujícími i současnými studujícími. Příklady možného uplatnění v soukromé i státní sféře. Součástí bude malé občerstvení, které připraví indonéští studující.

9:00–15:00

Představení programu Japonská filologie – informační bloky

Během informačních bloků v 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 představíme náplň studijního programu, možnosti výjezdu do zahraničí, požadavky pro přijetí ke studiu či učební materiály. Mimo bloky si můžete individuálně popovídat s vyučujícími i studujícími (od 9 do 15 hodin).

9:00–15:00

Představení programů Korejská studia a Korejština pro hospodářskou praxi – informační bloky

Během informačních bloků v 9:30, 10:30, 11:30, 12:30, 13:30 představíme studijní programy, rozdíly mezi nimi a požadavky pro přijetí. Dozvíte se o možnostech výjezdů do zahraničí i uplatnění, setkáte se s vyučujícími i studenty a prohlédnete si studijní materiály. Mimo bloky se můžete individuálně ptát na cokoliv, co vás ohledně studia zajímá, a na zkušenosti těch, co u nás již studují (od 9 do 15h).

9:00–15:00

Představení programu Vietnamská filologie – informační bloky

Představíme nejen náš stávající program Vietnamská filologie, ale i připravovanou Vietnamštinu pro praxi (v obchodě, tlumočnictví a turismu). Nad šálkem dobrého vietnamského čaje vás seznámíme s náplní výuky, požadavky na přijetí a možnostmi uplatnění našich absolventů/ek na trhu práce.

Více na:
Sociální sítě
Katedra bohemistiky
9:00–15:00

Představení katedry bohemistiky

Po celý den bude tým členů katedry k dispozici pro individuální návštěvy a dotazy. Studijní programy vám přiblížíme i v rámci informačních bloků (vždy v rozsahu cca 30 minut).

9:00, 12:30

Česká filologie – informační blok

Představíme bakalářské i navazující magisterské studium

9:30, 13:00

Editorství – informační blok

Představíme bakalářské studium Česká filologie se zaměřením na editorskou práci; navazující magisterské studium Ediční a nakladatelská praxe

11:00, 13:30

Studentská sekce dne otevřených dveří

Seznamte se s náplní studia, ale i s dalšími aspekty vysokoškolského života přímo z pohledu studentů a prostřednictvím jejich reálných zkušeností. Organizátoři z bohemistického spolku BOSS budou k dispozici od 9 do 15 hodin a připravili i dva speciální informační bloky (11:00, 13:30).

Více na:
Sociální sítě
Katedra dějin umění
9:00–15:00

Teorie a dějiny výtvarných umění + specializace

Poskytneme informace o možnostech studia dějin umění na naší katedře. Seznámíme vás s katedrou, možnostmi pracovního uplatnění a vysvětlíme vám, jak se co nejlépe připravit na přijímací řízení.

Více na:
Sociální sítě
Katedra divadelních a filmových studií
9:00–15:00

Setkání s vyučujícími a představení katedry

Přijďte za námi a zeptejte se na cokoliv, co vás v souvislosti se studiem zajímá. Těší se na vás ti, kdo vás (třeba) budou učit.

9:00–15:00

Kamarádi a chill

Přijďte zažít umělecký vibe do našeho chilliout roomu. Čeká vás neopakovatelná atmosféra a naše studentky Zuzka a Míša, které prozradí, jak to u nás chodí.

9:00–15:00

Audiowalk Konvikt

Načti QR kód a ponoř se do zákoutí a chodeb starobylé budovy jezuitského Konviktu, ve kterém naše katedra sídlí. Čeká na tebe dárek i překvapení.

9:15–9:45

Představení studentských spolků

Seznámení se spolky, ve kterých můžete hrát divadlo, pořádat filmové projekce, tvořit podcasty nebo se zapojit do přípravy mezinárodních festivalů.

11:00–12:20, 13:00–14:20

Představení výuky a návod na přijímačky

Jak rozumět filmu, rozhlasové hře, TV seriálu nebo divadelnímu představení? Vyzkoušejte si, jak se u nás učí a načerpejte inspiraci pro přijímačky.

Na našem katederním instagramu se dozvíte nejčerstvější info k přijímačkám a studiu. Je to váš rozcestník k našim dalším online i offline aktivitám.

Více na:
Sociální sítě
Katedra ekonomických a manažerských studií
9:00–15:00

Prezentace katedry a studijních programů

Představí je vyučující a současní studující katedry.

Více na:
Sociální sítě
Katedra filozofie
9:00–15:00

Filozofie

Představíme studijní program filozofie, publikační činnost a soutěže pro středoškoláky „Nebojme se myslet“. Možnost diskuze s vyučujícími a studujícími.

Více na:
Sociální sítě
Katedra germanistiky
9:00–15:00

Vše, co potřebujete vědět o studiu na olomoucké germanistice (a více)

U šálku čaje nebo kávy se můžete našich učitelů a studujících zeptat na studium němčiny nebo překladatelství. Těšíme se setkání.

Máte dotazy ke studiu němčiny na katedře germanistiky? V chatu na naší facebookové stránce se můžete našich doktorandů zeptat na vše, co vás ohledně studia germanistiky zajímá!

Více na:
Sociální sítě
Katedra historie
9:30–10:00, 11:00–11:30, 12:30–13:00, 14:00–14:30

Seznamte se s katedrou historie: prezentace historie, archivnictví, archeologie

Katedra bude přístupná od 9 do 15 hodin.

Více na:
Sociální sítě
Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových
9:00–15:00

Proč studovat judaistiku? Představení katedry

K dispozici budou vyučující a studující Centra judaistických studií, kteří vám představí možnosti studia, studijní programy a specializace, pestrou nabídku jazykové výuky, studium a stáže v zahraničí a odpoví vám na to, co vás bude zajímat. Židovská kultura je založena na otázkách! Tak se přijďte zeptat.

9:00, 13:00

Multimediální procházka po Židovské Olomouci

Židé na mapě. Seznamte se s multimediálními projekty mapování dějin židovského obyvatelstva v Olomouci, na jejichž realizaci se jako studující můžete podílet. Stáhněte si zdarma appku a vyzkoušejte ji v praxi hned anebo později (v aplikaci Actionbound naskenujte QR kód na stránce "Olomouc židovská").

Více na:
Sociální sítě
Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky
9:00–15:00

Zajímá vás žurnalistika a spřízněné obory? Přijďte na návštěvu

Vyučující si s vámi rádi popovídají, ochotně zodpoví zvídavé dotazy a provedou vás krásnými prostorami katedry. Studující si pro zájemce připravili atraktivní program.

9:15–9:50, 11:00–11:45, 13:00–13:45

Představení oborů katedry

Jaké jsou možnosti uplatnění po studiu? Můžu jít už v prváku na stáž do televize? Jak vypadají učebny? Na tyto a další často kladené otázky v těchto blocích odpovíme. Přijďte se zeptat na vše, co vás v souvislosti se studiem u nás zajímá.

Více na:
Sociální sítě
Katedra muzikologie
9:00–15:00

Informace o studiu Muzikologie a Uměnovědných studií

Pedagogové a studující představí studijní programy, typy a stupně studia či uplatnění absolventů/ek. Přiblížíme si také vyučované předměty, další možnosti studia (praxe, výjezdy do zahraničí), odborné zaměření členů katedry a aktivity pracoviště. Zodpovíme vaše dotazy.

Máte dotaz? Napište nám na náš Facebook, v den DOD budeme k dispozici od 10:00 do 14:00. Seznamte se také s našimi absolventy a sledujte náš YouTube kanál.

Více na:
Sociální sítě
Katedra nederlandistiky
9:00–15:00

Co je nederlandistika, jak zní nizozemština a proč ji studovat?

Nejen to se dozvíte na katedře nederlandistiky, kde je pro vás připraven i bohatý doprovodný program: jazykový koutek, ochutnávky či kvíz.

9:30–10:30, 11:30–12:30, 13:30–14:30

Ukázky práce v tlumočnických kabinách

Prohlídka tlumočnické učebny. Zájemci si mohou vyzkoušet práci v tlumočnických kabinách – tlumočení z různých jazyků do češtiny či slovenštiny.

Více na:
Sociální sítě
Katedra obecné lingvistiky
9:00–15:00

Studuj na katedře obecné lingvistiky

Představení katedry, nabídka oborů a modulů, zahraniční výjezdy a stáže, uplatnění absolventů, aktuální lingvistický výzkum, lingvistické hry.

9:00–15:00

Přednáškové bloky

Studium na katedře obecné lingvistiky: programy, moduly, specializace; stáže v Česku a zahraničí, studijní pobyty; psycholingvistika; lingvistika a umělá inteligence

Na YouTube kanále najdete nejen představení naší katedry a základní informace o studijních oborech, ale také zajímavé přednášky (např. Semiosalong: The Afterhours Semiotic Salon).

Více na:
Sociální sítě
Katedra politologie a evropských studií
9:00–14:00

Jaké to je studovat na naší katedře

Život a studium na katedře očima současných studujících a zástupců Politologického klubu UP.

9:00–9:45, 12:15–13:00

Najdi vysněné studium na KPES. Setkání s vyučujícími katedry

Jaké nabízíme studijní programy? Jaké budou přijímačky? Co u nás můžete zažít? Kam můžete vyrazit na zahraniční studijní pobyty? Jaké odborné stáže a pracovní praxe nabízíme?

10:45–11:15

Představení programů: Politická komunikace a politický marketing, Politologie a Sociálněvědní analytik

Dotazy zodpoví vyučující katedry.

11:45–12:15

Představení programů: Mezinárodní vztahy a bezpečnost, Evropská studia a diplomacie

Dotazy zodpoví vyučující katedry.

14:00–15:00

Politologický klub: Kvíz

Více na:
Sociální sítě
Katedra psychologie
9:00–15:00

Otevřené dveře otevřeným myslím: studium psychologie na FF UP

Připraveny budou informační přednášky, audioprohlídky budovy, laboratoř psychofyziologie i neformální talk-room, kde se u šálku čaje dozvíte vše, co vás o studiu zajímá.

9:15, 11:15, 13:00

Informační bloky o studiu

Připravili jsme pro vás informacemi nabité přednášky, během nichž se dozvíte vše, co vás zajímá o přijímacím řízení, studiu i studentském životě v krásné Olomouci.

9:00–15:00

Studentský talk-room

Zahřejte se u šálku čaje, potěšte se něčím na zub a popovídejte si s našimi studujícími o čemkoliv, co byste o studiu psychologie chtěli vědět. Neformální prostředí a klidná atmosféra je něčím, co je pro naši katedru typické. Poznejte je také.

9:00–15:00

Laboratoř virtuální reality a psychofyziologie

Seznamte se s možnostmi studia i výzkumu v oblasti psychologie. Odborníci z katedry vám vysvětlí, jak se třeba virtuální realita může použít ke zmírnění bolesti při ošetřovatelství nebo otestují vaše řidičské dovednosti. Na psychologii si každý přijde na své.

9:00–15:00

Audioprohlídky budovy

Projděte si budovu katedry psychologie, po jejichž chodbách procházelo mnoho významných osobností našeho oboru. Naši studující pro vás připravili nahrávky, které vás možná přesvědčí, že i naše prostory si vás časem získají svým osobitým kouzlem.

9:00–15:00

ILAB aneb Místo, kde se fantazii meze nekladou

Prohlédněte si jednu z místností, která je našim studujícím k dispozici pro jejich projekty či diplomové práce. ILAB je multifunkční prostor, v němž na vás budou čekat zkušené studentky doktorského studia.

Katedru psychologie FF UP můžete poznat i online na YouTube. Poslechněte si vyučující a studující různých studijních programů mluvit o všem, co vás ke studiu i životu v Olomouci zajímá. Poznejte katedru zblízka, a přesto z pohodlí vašeho domova.

Více na:
Sociální sítě
Katedra romanistiky
9:00–15:00

Seznamte se s portugalštinou!

Těšíme se na zájemce o studium portugalského jazyka, literatury, kultury a reálií.

9:00–15:00

Půl miliardy lidí na světě mluví španělsky, tak neváhej!

Proč studovat španělskou filologii na UP? Jaké studijní programy nabízíme? Jaké jsou přijímací zkoušky? Jaké jsou možnosti uplatnění našich absolventů a absolventek?

9:00–15:00

Italština dokořán

Představíme vám strukturu studijního programu a zahraniční mobility. Popovídejte si se současnými studujícími italštiny a zúčastněte se workshopu. Informační bloky o náplni studia a zahraničních pobytech se uskuteční 9:00–10:00 a 11:30–12:30. Setkání se studujícími včetně miniworkshopu Poznejte italštinu a Itálii pak 10:00–11:30 a 12:30–14:00.
Program se uskuteční také online na Zoom.

9:00–15:00

Seznamte se s francouzskou filologií

Uvažujete o studiu francouzštiny na filozofické fakultě? Přijďte k nám a dozvíte se, jaké studijní programy nabízíme nebo jak probíhají přijímací zkoušky.
Program se uskuteční také online na Zoom.

Více na:
Sociální sítě
Katedra slavistiky – sekce polonistiky, rusistiky a ukrajinistiky
11:00–11:30

Prezentace katedry slavistiky

Dozvíte se, jaké jazyky a obory můžete studovat, co vás během studia čeká, kam můžete vycestovat a jaké budete mít pracovní uplatnění. Katedru můžete navštívit od 9 do 15 hodin.

Více na:
Sociální sítě
Katedra sociologie, andragogiky a kulturní antropologie
9:00–15:00

Seznamte se s KSA

Zástupci studijních programů a současní studující budou připraveni povyprávět o studijních programech, které je u nás možné studovat. Přiblíží formy studia prezenční/kombinované, průběh studia jak ze strany pedagogů i studujících. K dispozici budou tištěné materiály s informacemi o studiu.

Více na:
Sociální sítě

Kompletní program najdete také na webu fakulty.

Naše diplomky aneb O čem se píše na fildě

Naše studentky a naši studenti zkoumají témata, která hýbou společností. Nahlížejí pod koberce sociálních tabu, pronikají do tajů lidské psychiky, ovládají strukturu jazyků – jak přirozených, tak programovacích. Výsledky jejich bádání se odrážejí v tématech diplomových prací. Podívejte se na několik ukázek.

Více informací na webu fakulty. Nabídku studijních programů Univerzity Palackého v Olomouci najdete zde.